Brda stanowi jeden z najpiękniejszych w kraju szlak kajakowy. Urozmaicony, kręty bieg rzeki, lasy, jeziora, pierwotna przyroda, liczne boczne szlaki, od lat ściągają na Brdę turystów  krajowych i zagranicznych. Największym atutem rzeki, obok wspaniałej przyrody, wśród której spędzony czas to prawdziwy relaks, jest  dostępność rzeki dla wszystkich chętnych bez względu na umiejętności. Na górnym odcinku np. ze Starej Brdy do Żołny pływają ludzie nawet z maleńkimi dziećmi, często siedzący w kajaku po raz pierwszy w życiu.  Wyposażeni w  dobry sprzęt i kamizelki asekuracyjne, wracali szczęśliwi powtarzając, że nie wiedzieli o tak pięknym miejscu w Polsce.
Ci zaś, którzy bywali na Brdzie, wracają często twierdząc, że wiele jest szlaków wodnych w Polsce, ale Brda jest wyjątkowa.
Atrakcją środkowego biegu Brdy są przede wszystkim malownicze jeziora charakteryzujące się czystą wodą i urozmaiconymi, przeważnie zalesionymi brzegami. Nad brzegami rozlokowały się liczne ośrodki wypoczynkowe. Na terenie Borów Tucholskich znajduje się zapora w Mylofie, kierująca część wód rzeki do Wielkiego Kanału Brdy – budowli hydrotechnicznej z połowy XIX wieku. Kanał ten, poprowadzony jest równolegle do Brdy, miejscami po akweduktach, ponad kilkoma jej dopływami.
W okolicy Tucholi Brda tworzy malowniczy przełom z licznymi bystrzami zwany Piekiełkiem, stanowiący rezerwat przyrody. Szlak kończy, największe na całym szlaku Brdy, Jezioro Koronowskie o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, z kilkoma zatokami, otoczone niemal ze wszystkich stron lasami. Chętni płyną czasami dalej, wpływając nawet na Wisłę.

Poniżej Zalewu Koronowskiego na Brdzie wybudowano kilka zapór i elektrowni wodnych. Zbiornikami wyrównawczymi dla elektrowni są dwa mniejsze sztuczne zbiorniki: zalew Tryszczyn i zalew Smukała. Zapora w Smukale leży już w granicach administracyjnych Bydgoszczy. Do ważniejszych elektrowni wodnych na Brdzie należą:
Mylof
Samociążek
Tryszczyn
Smukała
Elektrownia „Kujawska” przy jazie farnym w Bydgoszczy
Elektrownia „Mewat” przy jazie walcowym w Bydgoszczy
Większe miejscowości położone nad Brdą [edytuj]
Konarzyny
Przechlewo
Sąpolno
Swornegacie
Męcikał
Rytel
Tuchola
Koronowo
Tryszczyn
Bydgoszcz

Ważniejsze dopływy:
lewostronne:
Lipczynka, Chocina, Zbrzyca, Raciąska Struga, Czerska Struga, Bielska Struga,Prusina, Ruda (Stążka), Szumionka, Kręgiel, Struga (Kotomierzyca)
prawostronne:
Modra, Ruda (Kuźnia), Czerwonka (Czerwona Struga), Jarcewska Struga, Ostrowicka Struga (Struga Siedmiu Jezior), Hozjanna, Kicz, Kamionka, Sępolna (Sępolenka), Krówka, Flis

Opis trasy spływu:

233/O km – Świeszyno. Najwyżej położona miejscowość, z której można rozpocząć spływ Brdą. Jezioro Duże Pietrzykowskie, pow. 148 ha, gł. 22 m, jezioro rynnowe o długości 4,5 km. Brda wpływa do Jeziora Dużego Pietrzykowskiego jako wąski ciek. Nad jeziorem kilka ośrodków wczasowych i pole biwakowe.


229/4 km – Wypływ Brdy z Jeziora Dużego Pietrzykowskiego całkowicie zarośnięty roślinnością wodną. Bardzo uciążliwy odcinek, roślinność bagienna, mała ilość wody.
228/5 km – Kamienne bystrze pod nowo wybudowanym mostem. Wąski,2-4 metrowy odcinek rzeki, bardzo płytko.
227/6km– Trzyniec. Most drogowy. Meandrująca rzeka o szerokości ok. 5 m wpływa w las.
224/9 km – Leśnictwo Stara Brda. Rzeka przypominająca górski strumień płynie pięknym lasem, szybki prąd i liczne płycizny z bystrzami przy dużym spadku. Po drodze mijamy położone na skarpie po prawej stronie gospodarstwo agroturystyczne ŁOSIOWISKO, w którym można zamówić nocleg.
222/11 km – Stara Brda Pilska. Most tuż nad lustrem wody i zastawka ośrodka hodowli pstrąga. Konieczna przenoska, lewą stroną ok. 70 m. Po 200m pole biwakowe przy leśniczówce, w której mieści się wypożyczalnia kajaków MAŁA PRZYSTAŃ.  Istnieje możliwość noclegu  w kwaterach prywatnych.
219/14 km – Leśnictwo Pustowo. Most drogowy, liczne powalone drzewa w nurcie rzeki.
2 12/21 km – Żołna. Liczne ślady pobytu bobrów. Starodrzew z obficie występującym ptactwem różnych gatunków.
206/27 km – Nowa Brda. Osada leśna, dogodne miejsce do rozpoczynania spływów. Pod mostami drogowym i kolejowym kamienie i bystrza. Dwa pola biwakowe po obydwu stronach mostu kolejowego. Rzeka płynie między łąkami, wąskim tunelem trzcin, dalej rozlewisko i płycizny.
202/31 km – Rezerwat „Przytoń”. Las (18,05 ha) z udziałem buka. Most drogowy, ok. 1 km od rzeki skrzyżowanie dróg i przystanek PKS w kierunku Bytów, Miastko, Słupsk, Przechlewo. Dwa pola biwakowe Folbrych tuż przy moście z bargrillem. Malowniczy odcinek rzeki, tworzącej przełom z licznymi bystrzami.
199/34 km – Most drogowy / tzw. Garbaty Mostek/ na trasie Koczała – Przechlewo.
198/35 km – Ujście rzeczki Ruda (z prawej strony). Brda w podmokłej dolinie tworzy rozlewisko.
194/39km – Rezerwat „Osiedle Kormoranów” (22,3 ha).  Las dębowo-bukowy. Miejsce lęgowe czapli siwej i sokoła wędrownego.
194/40km – Most drogowy na trasie Przechlewo —Rzeczenica. Tuż za mostem, po lewej stronie, gospodarstwo agroturystyczne. Brda wpływa do jeziora Szczytno (pow. 643 ha, głęb. 22 m), łączącego się z jeziorem Krępsko (pow. 355 ha, głęb. 31 m). Po prawej, w zatoczce, pole biwakowe w Pakotulsku (woda pitna ze źródełka). We wsi Pakotulsko możliwość zrobienia zakupów.
190/43km – Pole biwakowe w Rzeczenicy. Ośrodek wypoczynkowy, wypożyczalnia kajaków, strzeżone kąpielisko. Urozmaicony krajobraz pagórkowaty ze wzniesieniami do 190 m n.p.m.. Obszar chronionego krajobrazu.
186/47 km – Jezioro Szczycienko. Uwaga! Trudny do odnalezienia przesmyk pomiędzy jeziorami Szczytno i Szczycienko. Łatwo pomylić trasę spływu.
184/49km– Most drogowy miedzy Zawadą a Szczytnem. Za mostem przesmyk do Jeziora Końskiego (pow. 44 ha, głęb. 22 m). Na końcu Jeziora Końskiego, po lewej stronie, duże pole biwakowe i camping OSiR-u w Przechlewie, wypożyczalnia kajaków, bar. Na najbliższym, 3—4 km odcinku, koryto rzeki mocno zarośnięte wodorostami wymaga od płynących dużego wysiłku fizycznego.
176/57km – Most drogowy między wsiami Płaszczyca i Imielno.
171/62 km – Ujście Lipczynki. Tuż za mostem nieczynnej linii kolejowej. Zaraz potem most drogowy we wsi Sąpolno. Przy moście, z prawej strony, możliwość biwakowania na prywatnym polu biwakowym, po uzgodnieniu z właścicielem. Ok. 200 m dalej, w lesie piękne, o kryształowo czystej wodzie, Jezioro Sosnowe z plażą i pomostem.
168/65 km – Most między wsiami Konarzyny i Ciecholewy.
166/67 km – Most drogowy na trasie Chojnice – Bytów we wsi Ciecholewy. Możliwość noclegu na prywatnym polu biwakowym. Wpływamy w przepiękny kompleks leśny Borów Tucholskich i przekraczamy granice Zaborskiego Parku Krajobrazowego.
162/71 km – Most drogowy między leśnymi osadami Chociński Młyn i Babilon. Po lewej stronie prywatne pole biwakowe.
158/73 km – Jezioro Charzykowskie, zwane też Łukomie (pow. 1384 ha, dł. 9,5 km, głęb. 31 rn). Największe i najpiękniejsze jezioro na Równinie Charzykowskiej, posiada niewysokie, zalesione brzegi. Na pd. zach. brzegu dwa grodziska wczesnośredniowieczne.
157/76 km – Małe Swornegacie. Wypływ Brdy z Jeziora Charzykowskiego. Kaszubska wieś letniskowa na przesmyku między jeziorami Charzykowskim, Długim i Karsińskim. We wsi zachowało się kilka oryginalnych zagród kaszubskich z budynkami gospodarczymi, piecami do wypieku chleba i kapliczkami przyzagrodowymi. Most drogowy na trasie z Małych Swornegacie do Chocińskiego Młyna. Przed mostem po lewej stronie pole namiotowe Lasów Państwowych.
156/77 km – Przesmyk na Jeziorze Długim. Prywatne pole biwakowe.
155/78km – Przesmyk między Jeziorem Długim a Karasińskim. Po lewej stronie, przy piaszczystej plaży, pole biwakowe.
152/80 km. Swornegacie Duża kaszubska wieś wzmiankowana W 1275 roku, położona pomiędzy jeziorami Karsińskim i Witoczno. W centrum Wsi neobarokowy kościół św. Barbary wzniesiony w latach 1913-16 wg. projektu Fritza Kunsta. Wnętrze kościoła utrzymane w stylu kaszubskim (polichromia braci Drapiewskich). We wsi kilka chałup drewnianych z XIX w. konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej, z dachami krytymi przeważnie słomą. Przy ul. Mostowej drewniana, kryta gontem kapliczka z figurą Matki Boskiej z kaszubskim napisem.