Wda – (inaczej Czarna Woda, niem. Schwarzwasser) to rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Wisły. Jest drugą po Brdzie „królową” Borów Tucholskich. Jej długość wynosi 198 km. Ma początek na Równinie Charzykowskiej, gdzie wypływa z jeziora Krążno w pobliżu wsi Osława Dąbrowa koło Bytowa. Przepływa przez tzw. kaszubską wielką wodę – jeziora Wdzydze, Gołuń, Radolne, Słupinko i Jelenie. Następnie płynie przez Bory Tucholskie. Uchodzi do Wisły w okolicach Świecia.

Jest rzeką o charakterze nizinnym. Dno rzeki jest piaszczyste, z licznie występującymi głazami narzutowymi w korycie. Rzeka silnie meandruje, przerzucając swoje wody z jednej strony doliny na drugą. Ze względu na swą zmienność (od górskiego potoku do szerokiej, wolno płynącej rzeki), zakola, często wysokie, a miejscami urwiste, zalesione brzegi oraz przełomy, stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków kajakowych w kraju.
Najdogodniejszym miejscem początku spływu jest albo Lipusz, albo miejscowość Wdzydze Tucholskie. W pobliżu jest sklep i pole biwakowe.   Na Wdzie znajdują się 2 elektrownie wodne: w Żurze i w Gródku.