CZERNICA– lewy dopływ GWDY o długości 53 km . Szlak wodny dla choć trochę doświadczonych kajakarzy.  Prawie przez całą długość płynie przez lasy. Rzeka wypływa ze źródeł na Pojezierzu Bytowskim, na południowy zachód od Miastka, płynie przez Równinę Charzykowską i lasy na granicy z Pojezierzem Krajeńskim, do Gwdy uchodzi poniżej wsi Lubnica. Przepływ rzeki jest objęty częściowo rezerwatem Dolina Gwdy. Jest głęboka i w wielu miejscach straszy swoimi wirami. Dość czysta i mało uczęszczana. Brak typowych miejsc biwakowych czy wyznaczonych postojów. Przez zalesienie na brzegach i mnogość zwierzyny łatwo pokusić się o zrobienie ciekawych zdjęć.

 

Najlepiej wystartować z drogi Człuchów – Biały Bór w miejscowości Sporysz. W pobliżu znajduje się bar i spory parking oraz mini ZOO. Po 2 godzinach wieś Łuszczyn z polem biwakowym nadleśnictwa koło leśniczówki.  Za 3 godziny dopływamy do mostu  betonowego na drodze  Czarne – Sporysz. Po godzinie miasto Czarne. Możliwość zakupów. W centrum miasta przenoska za most. Po ok. 4 godzinach wpływamy na Gwdę.

 

Główne dopływy:

prawe: Biała.

Biała, rzeka dorzecza Warty, dopływ Czernicy, o długości ok. 23 km. Wypływa z Jeziora Bielsko i płynie w kierunku południowym, po drodze mijając miejscowości Radzewo i Bielica. Następnie skręca na wschód i po minięciu wsi Międzybórz wpada do Czernicy.