Wieprza – wypływa z małego zbiornika wodnego na wysokości 189,1 m n.p.m. na Pojezierzu Bytowskim w gminie Tuchomie, na zachód od wsi Masłowice Trzebiatkowskie i na północ od Jeziora Trzebiatkowskiego Małego.
Przepływa przez kilka jezior, m.in. Białe Jezioro, Kołoleż, Bluj, Jezioro Wałdowskie Małe i Jezioro Wałdowskie Wielkie. Piękne widoki, uroczyska i przełomy. Wieprza zapewnia wszystkie atrakcje kajakarskiej przygody. 130 km długości to szlak , który wystarcza na 5 dni. Niestety rzeka prawie wogóle nie zagospodarowana jeżeli chodzi o infrastrukturę biwakową. Górny odcinek do Bożanki niedostępny dla turystyki rodzinnej, za to stanowi pole do popisu dla kajakarstwa zwałkowego z powodu dużej ilości drzew w rzece.

Wystartować najlepiej z

Bożanki. Po 4 godzinach leśnymi ostępami dopływamy do  Broczyny. W zależności od umiejętności do Kępic dopływamy po 5-7 godz. Tu jest możliwość zrobienia zakupów. Jest tu też poczta i stacja PKP. Kolejnego dnia po ok. 7 godz. Sławno. Dla chętnych następny odcinek to po 8 godz. Darłowo.

Studnica – lewy dopływ Wieprzy. Warty polecenia szlak wodny. Rzeka płynie uroczymi wąwozami przez lasy i miejscami ma charakter górski. Niestety jest kompletnie niezagospodarowana, a przez okolicznych mieszkańców używana często jako pojemnik na śmieci. Bez wątpienia jest to szlak dla wprawnych kajakarzy. Po 2 dniach wpływamy na Wieprzę.